S čím pomáháme?

Cílem našeho školního poradenského pracoviště je přispívat k příjemné atmosféře ve škole tak, aby se v ní žáci i učitelé cítili dobře a spokojeně. Je k dispozici žákům, jejich rodičům a všem učitelům. I když každý ze členů ŠPP má legislativou stanoveny oblasti své činnosti, dochází k přesahům v poskytování jednotlivých služeb. Důležitá je spolupráce jednotlivých členů a včasné předávání informací.

Školní poradenské pracoviště zahrnuje širokou škálu služeb a podpory pro žáky, učitele i rodiče. Zaměřuje na poskytování individuálního poradenství žákům, kteří mohou čelit osobním, výukovým, vztahovým nebo sociálním problémům. Toto poradenství pomáhá žákům lépe se orientovat ve svém studijním i osobním životě, zvládat stres a budovat zdravé vztahy s ostatními.

Jde například o:

• poskytování krizové intervence a pomoci při zvládání náročných životních situacích žáků
  • prevenci školní neúspěšnosti
  • primární prevenci rizikového chování
  • odbornou podporu při integraci a vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, včetně žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí
  • péči o vzdělávání nadaných a mimořádně nadaných žáků
  • průběžnou a dlouhodobou péči o žáky s neprospěchem a další

ŠPP také pracuje se žáky na úrovni tříd. Preventivní programy mají za cíl podpořit zdravé vztahy mezi žáky a také předcházet různým projevům rizikového chování. Při práci s různými třídami spolupracujeme např. s Centrem prevence v Brně.

Další důležitou činností je kariérové poradenství, které studentům pomáhá při volbě budoucího studijního nebo profesního zaměření. Žáci mohou využít různé testy schopností a zájmů, konzultovat své plány s odborníky a získat užitečné informace o možnostech dalšího vzdělávání.

Školní poradenské pracoviště rovněž spolupracuje s rodiči, poskytuje jim podporu a rady týkající se výchovy a vzdělávání jejich dětí.

Učitelé mohou využít podpory školního poradenského pracoviště při řešení problémů v třídním kolektivu nebo při hledání vhodných metod a strategií pro práci s dětmi s různými potřebami, psychologickou podporu pro pedagogy při zvládání obtížných situací. Tím se zajišťuje, že školní prostředí je co nejvíce inkluzivní a podporující pro všechny žáky.

Celkově školní poradenské pracoviště hraje klíčovou roli v podpoře celkového rozvoje žáků, pomáhá vytvářet zdravé a bezpečné školní prostředí a přispívá k úspěšnému zvládání výzev, které přináší školní i mimoškolní život.

Preventivní program

AI-logo-poradenske-pracoviste.png

Kde hledat pomoc?

Kontakty na školní tým poradců - kariérní poradce, vychovný a další.

AI-logo-kam-po ZŠ.png

Kam po základní škole

Informace o přijímacích zkouškách, portál o školství, uplatnění absolventů a další odkazy

AI-logo-uspesnost.png